Řidičské průkazy - výměna řidičských průkazů - často kladené otázky

aktuální informace o řidičských průkazech

Výměna řidičských průkazů - FAQ

odpovědi na nejčastěji kladené otázky v souvislosti a povinnou výměnou řidičských průkazů

Kdo si musí povinně vyměnit řidičský průkaz?

Všichni, kteří mají řidičáky vyrobené před 31.prosincem 1993. Měnit se musí růžové skládací "knížečky" a první karty zalité v plastu.

Kde se o výměnu řidičáků žádá?

O výměnu musíte požádat na příslušném obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo magistrátu města, kde jste jako řidič registrován.

Musím o výměnu řidičáku žádat osobně?

O výměnu je nutné požádat osobně nebo se nechat zastoupit. Váš zástupce musí mít plnou moc.

Co si mám vzít sebou?

K žádosti o výměnu řidičského průkazu musíte předložit jednu barevnou nebo černobílou průkazovou fotografii o formátu 35 x 45 milimetrů.

Za jak dlouho bude řidičák hotový?

Zpracování žádosti trvá od 15 do 20 dnů. Můžete také využít expresní žádost, za kterou zaplatíte 500Kč. Při expresní žádosti je řidičák vydán do 5 dnů. Při převzetí nového dokladu musíte starý odevzdat.

Můžu s dokladem po prošvihnutí data výměny řídit?

Ne, to není možné. Jestliže vás s propadlým dokladem chytí policie, pak vám na místě mohou uložit pokutu do výše 2000,-Kč. Přestupek navíc budou hlásit úřadu, který vás jako řidiče eviduje.

Mohu dostat náhradní doklad?

I v případě že o výměnu starého řidičského průkazu požádáte před jeho "propadnutím", ale úřad vám jej vyměnit nestihne, budete muset počkat na vydání nového průkazu. Dočasný doklad vám vydán nebude.

Jaké sankce mně čekají za jízdu s propadlým řidičákem?

Kromě pokuty od policie hrozí také postih ze strany úřadu. Postih vás čeká i když s propadlým řidičákem jezdit nebudete. Dle zákona vám mohou úředníci uložit pokutu do výše 30000,- jen za to, že doklad necháte propadnout.

Mohu dostat trestné body?

Vlastnictví propadlého řidičáku nebo jízda s ním nepatří k bodovaným přestupkům.

Řidičák už nepotřebuji, řídit již nechci. Co mám dělat?

Zákon říká, že nesmíte vlastnit propadlý doklad. Pokud už nechcete jezdit, pak se řidičáku můžete vzdát osobně nebo poštou. V žádosti je nutné uvézt osobní údaje, bydliště, datum vystavení dokladu a přiložit řidičský průkaz. Odevzdání je zadarmo. Jestliže by jste si chtěl řidičák pořídit znovu, pak je ovšem nutné opět složit řidickou zkoušku.

Můžu o výměnu požádat i po propadnutí řidičáku?

Ano, můžete. Bohužel do doby vydání nového dokladu nebudete smět řídit. Budete muset zaplatit správní poplatek 50Kč a hrozí vám pokuta.


máte-li jakoukoliv připomínku nebo zájem o spolupráci, pak mne kontaktujte na: webmaster(at)ridicske-prukazy.info